وبلاگ بیمه باران

با ما باشید تا در جریان قرار بگیرید

توصیه‌های یک مشاور مالی

بورلی هارزوگ اقتصاددان و نویسنده کتاب پول چگونه کار می‌کند، در کتاب خود نوشته است حدود 52 درصد از آمریکایی‌ها پیش از آنکه بازنشسته شوند، حداقل یکبار درباره وضعیت مالی خود با یک مشاور مالی مشورت می‌کنند. اگرچه در ایران مشورت با مشاور مالی رایج نیست اما با وجود علاقمندی مردم به مباحث سرمایه‌گذاری، راه‌های متعددی برای افزایش سطح آگاهی وجود دارد.

 

ما در این مقاله‌، سعی کردیم اطلاعات مختصر و کوتاه اما ضروری را برای شما که علاقمند حوزه سرمایه‌گذاری هستید اما نمی‌دانید از کجا باید مسیر استقلال مالی‌تان را آغاز کنید، جمع‌آوری کنیم. همچنین برای مطالعه بیشتر می‌توانید به فهرست مقالات (لینک) مراجعه کنید.

ارزش، ثروت و درآمد چیست؟ تفاوت آن‌ها در چیست؟

 

 

اگر به مباحث مالی و سرمایه‌گذاری علاقمند باشید، قطعا کلماتی مانند ارزش، ثروت، درآمد و... را شنیده‌اید. همه ما می‌دانیم ثروت چیست اما آیا با مفهوم علمی آن هم آشنا هستیم؟ اگر مایلید بدانید در علوم مالی این کلمات چه مفهومی دارند به خواندن ادامه دهید:

ثروت سنجه‌ای برای اندازه‌گیری ارزش دارایی‌های شخص، گروه یا یک کشور است. ارزش خالص ثروت یک شخص برابر است با ارزش همه دارایی‌هایش منهای بدهی‌های او. درآمد از طریق کارکردن و دارایی‌ها به دست می‌آید  که مالکش هستیم. اگر افراد از ارزش خالص ثروت خود آگاهی پیدا کنند، راحت‌تر می‌توانند اهداف مالی‌شان را تنظیم کنند، استراتژی‌های موثر ایجاد کنند و هنگام بازنشستگی یا قبل از آن به استقلال مالی برسند.

 

برنامه‌ریزی برای استقلال مالی

 

اگر فردی می‌خواهد به استقلال مالی برسد، باید به اندازه کافی پول داشته باشد تا بتواند در موقعیت‌هایی مانند بازنشستگی، هزینه‌های زندگی خود را بدون کار کردن پرداخت کند. می‌توان با خود پس‌اندازه کردن و خوب سرمایه‌گذاری کردن به این هدف رسید، به گونه‌ای که فرد هنگام رسیدن به سن بازنشستگی ثروت کافی برای ادامه زندگی خود جمع کرده باشد یا اینکه درآمد ثابتی داشته باشد که پس از بازنشستگی هم ادامه پیدا کند.

 

آغاز مسیر برنامه‌ریزی برای استقلال مالی:

 

وضعیت دارایی‌ها

ارزش دارایی‌هایی مانند پول نقد، سهام، اوراق قرضه، املاک و صندوق‌های بازنشستگی را محاسبه کنید. سپس وام، حساب پرداختنی، بدهی کارت‌های اعتباری و وام مسکن را از آن‌ها کم کنید.

 

تعیین اهداف مالی

ابتدا سن بازنشستگی‌تان را تعیین کنید و ببینید برای اینکه یک زندگی معمولی در آن دوران داشته باشید، به چه اندازه درآمد نیاز دارید.

افزایش پس‌انداز حاصل از درآمد

میزانی از درآمد خود را پس‌انداز کنید و بازده آن پس‌انداز را در بازه‌های زمانی منظم ارزیابی کنید تا مطمئن شوید عملکرد موثری داشته باشد. هر چه آن بازده بیشتر باشد، احتمال دستیابی به اهداف مالی هم بیشتر می‌شود.

مدیریت بدهی

بدهی کارت‌های اعتباری و وام‌ها را در اسرع وقت پرداخت کنید. به دنبال نرخ بهره کمی باشید که هزینه‌های وام را کاهش دهد. نرخ بهره کم می‌تواند هزینه وام مسکن را نیز سریع‌تر کاهش دهد.

استفاده از سود سرمایه‌گذاری

شما می‌توانید از هر روشی که دوست دارید، برای سود سرمایه‌گذاری‌تان تصمیم بگیرید. می‌توانید با آن لباس بخرید، وسایل خانه‌تان را به روز کنید، به سفر آرزوهای‌تان بروید و... اما بهترین روش این است که با بخشی از آن مجدد سرمایه‌گذاری کنید و بخشی از آن را برای آنچه علاقه دارید خرج کنید. همیشه در این فکر باشید که با سود سرمایه‌گذاری‌تان، دارایی‌های‌تان را افزایش دهید.

استقلال مالی

سرمایه‌گذاری موثر در طول زمان باعث ثروت‌آفرینی و ایجاد درآمد منفعل می‌شود. اگر سرمایه‌گذاری موفقیت‌آمیز باشد، بدون نیاز به کار کردن فرد می‌تواند سطح استاندارد زندگی خود را حفظ کند.

 

کلیدواژه ها: سواد مالی سرمایه گذاری مشاور مالی
نظرات خود را در باره این مقاله بنویسید
نظرات شما
نظری برای این مقاله ثبت نشده است