وبلاگ بیمه باران

با ما باشید تا در جریان قرار بگیرید

صندوق مختلط چیست؟

صندوق مختلط چیست و برای چه کسانی مناسب است؟

ریسک یکی از مهم‌ترین معیارها در سرمایه‌گذاری است. بسیاری از افراد بر اساس ریسک تصمیم می‌گیرند که سرمایه‌ی خود را وارد کدام بازار کنند. به‌صورت کلی می‌توانیم ریسک در سرمایه‌گذاری را به سه بخش پرریسک، با ریسک متوسط و کم‌ریسک تقسیم کنیم. همان‌طور که احتمالاً شنیده­اید، هرچه بیشتر ریسک کنیم، بازده احتمالی نیز بیشتر می‌شود. بر اساس همین تقسیم‌بندی، سرمایه‌گذاران زیادی وجود دارند که ترجیحشان بر این است که نه آن‌قدر از ریسک دوری کنند تا مجبور شوند به حداقلی‌ترین بازده رضایت دهند، نه آن‌قدر ریسک کنند که احتمال ضرر و ازدست‌رفتن سرمایه‌شان بالا برود. پس در چنین شرایطی سرمایه‌گذاری با یک ریسک متوسط می‌تواند گزینه‌ی معقولی به‌حساب آید.

در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و استفاده از صندوق‌های مختلف، این امکان وجود دارد که بر اساس ویژگی‌ها و پارامترهای مختلف اقدام به سرمایه‌گذاری کنیم. صندوق سرمایه‌گذاری مختلط یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. در این مطلب قصد داریم به تعریف و بررسی همه‌جانبه‌ی این صندوق یعنی صندوق سرمایه‌گذاری مختلط به‌عنوان یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم با ریسک متوسط بپردازیم.

تعریف صندوق مختلط

صندوق‌های سرمایه‌گذاری انواع مختلفی دارند و معمولاً نام‌گذاری آن‌ها به بازاری که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند مربوط می‌شود. مانند صندوق طلا یا صندوق سهامی که در بازار سهام اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند. اما شاید با شنیدن نام صندوق سرمایه‌گذاری مختلط دقیقاً متوجه نشوید که این صندوق در کدام بازار سرمایه‌گذاری می‌کند. در جواب این ابهام باید بگوییم که صندوق مختلط تمرکز خود را بر روی دو بازار قرار می‌دهد. از همین جهت است که نام آن را صندوق مختلط گذاشته‌اند. در اصل صندوق مختلط، ترکیبی از صندوق سهامی و صندوق درآمدثابت است. سرمایه‌گذاری‌های این صندوق در دو بازار سهام و سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک مانند سپرده‌­های بانکی شکل می‌گیرد. در ادامه ابعاد مختلف این نوع صندوق را بررسی می‌کنیم.

این مطلب را از دست ندهید: انواع بیمه عمر کدام است؟

ترکیب دارایی صندوق مختلط چگونه است؟

مهم‌ترین رکن در هر صندوق ترکیب دارایی آن است. در واقع از طریق ترکیب دارایی متوجه می‌شویم که یک صندوق با سرمایه‌ی جمع شده در چه بازاری سرمایه‌گذاری می‌کند و آن سرمایه‌گذاری چه میزانی از ریسک را داراست.

همان‌طور که گفتیم، صندوق مختلط از نظر ریسک و بازده بین دو صندوق با درآمد ثابت و سهامی قرار می‌گیرد. با بررسی عمیق‌تر متوجه می‌شویم که از نظر ترکیب دارایی نیز به همین صورت است. در واقع صندوق‌های مختلط بین ۴۰ تا ۶۰ درصد از سرمایه‌ی خود را در بازار سهام قرار می‌دهند و ۴۰ تا ۶۰ درصد مابقی را به سپرده‌های بانکی و سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک اختصاص می‌دهند. البته همان ۴۰ تا ۶۰ درصد نیز با چهارچوبی مشخص در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌شود. محدودیت‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری این صندوق در نظر گرفته شده تا ریسک صندوق تا حد امکان کاهش یابد. برای اطلاع از ترکیب دارایی دقیق هر صندوق می‌توانید به امیدنامه‌ی صندوق موردنظر مراجعه کنید. برای دسترسی به امیدنامه نیز می‌توانید وارد وب‌سایت صندوق موردنظر شوید و سپس فایل امید نامه‌ی صندوق را دانلود و آن را مطالعه کنید.
بیمه طراوت باران چیست؟

البته اخیراً صندوق‌های تضمین سرمایه نیز وارد بازار سهام شده‌اند که زیر مجموعه‌ی صندوق‌های مختلط به‌حساب می‌آیند. ترکیب دارایی این صندوق کمی با سایر صندوق‌های مختلط متفاوت است. این صندوق‌ها که تعداد کمی هم از آن وجود دارد و در بازار فعالیت دارد، بین ۳۰ تا ۷۰ درصد سرمایه‌ی خود را در بازار سهام و مابقی را در سپرده­های بانکی سرمایه‌گذاری می‌کند. در واقع در این صندوق‌ها دست مدیران صندوق برای کسب ریسک بیشتر و سود بیشتر، کمی بازتر است. از طرفی این ریسک می‌تواند سود آن را بالا ببرد و از طرفی دیگر می‌تواند از سود صندوق بکاهد. عملکرد مدیران این صندوق از اهمیت بالایی برخوردار است و تصمیمات آن‌ها نقشی پررنگ در سوددهی آن دارد. در حال حاضر تنها ۲ صندوق با چنین مشخصاتی در بازار فعالیت دارند. به همین جهت ما همان ترکیب ۶۰-۴۰ را به‌عنوان ترکیب دارایی رایج صندوق‌های مختلط در این مقاله آورده‌ایم.

مزیت‌های صندوق‌های مختلط

صندوق‌های مختلط مانند همه‌ی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک مزایایی مانند مدیریت حرفه‌ای دارایی یا نقدشوندگی بالا را دارند. اما برخی از ویژگی‌ها مخصوص این نوع صندوق است که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

کاهش ریسک در سرمایه‌گذاری

بسیاری از افراد با تشکیل یک پرتفو از صندوق‌های مختلف اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند. صندوق مختلط باتوجه‌به نوع سرمایه‌گذاری و ترکیب دارایی خود دارای ریسک متوسطی است. از همین جهت این صندوق یک ابزار بسیار مناسب برای مدیریت ریسک در پرتفوی سرمایه‌گذاران است. این مورد یکی از ویژگی‌های مثبت و قابل‌توجه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط به‌حساب می‌آید.

سود بیشتر در زمان رکود بازار سهام

در زمان‌هایی که بازار سهام روند نزولی در پیش می‌گیرد یا در رکود قرار دارد، معمولاً صندوق‌های سهامی روند سوددهی جالبی ندارند. اما صندوق‌های مختلط باتوجه‌به سرمایه‌گذاری خود، معمولاً در زمان رکود بازار سهام عملکرد بهتری نسبت به بسیاری از صندوق‌های سهامی دارند. این بازدهی در کنار ریسک پایین‌تر این صندوق می‌تواند بر جذابیت صندوق‌های مختلط به‌عنوان یک ابزار در سرمایه‌گذاری غیرمستقیم اضافه کند.

معایب صندوق‌های مختلط

سود کمتر در زمان رونق بازار سهام

اگر در زمان مناسب به سمت صندوق مختلط نرویم و از آن بهره نبریم، ممکن است برخی از عواید موجود در بازار سرمایه را از دست بدهیم. در واقع در زمانی که بازار سهام در دوران رونق قرار دارد باتوجه‌به اینکه صندوق‌های سهامی درصد بیشتری از سرمایه‌ی خود را به بازار سهام اختصاص می‌دهند، نسبت به صندوق‌های مختلط سود بیشتری به دست می‌آورند. البته این عیب کمی سختگیرانه هم بیان شده است چرا که میزان ریسک صندوق سهامی بیشتر از صندوق مختلط است.

این مطلب را از دست ندهید: بهترین سرمایه‌گذاری در زمان برجام چیست؟

نحوه سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مختلط

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مختلط مانند سایر صندوق‌ها از دو طریق امکان‌پذیر است. برخی از صندوق‌های مختلط در بورس قابل معامله هستند. این صندوق‌ها را می‌توانید با داشتن یک حساب معاملاتی در یکی از کارگزاری‌های بورس به‌راحتی خریدوفروش کنید. برخی دیگر از صندوق‌های مختلط به‌صورت صدور و ابطالی هستند. برای خرید واحدهای صندوق‌های مبتنی بر صدور ابطال شما می‌توانید از طریق وب‌سایت صندوق یا دفاتر رسمی آن‌ها اقدام کنید. البته لازم است این نکته را یادآور شویم که در هر دو روش نیاز است که شما در سامانه‌ی سجام ثبت‌نام کرده و احراز هویت خود را نیز گذرانده باشید. در هر دو روش شما طی معمولاً دو روز کاری می‌توانید واحد‌های خود را فروخته و به سرمایه‌ی خودتان دسترسی داشته باشید.

سوددهی صندوق‌های مختلط به چه صورت است؟

سوددهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری به شرایط بازاری وابسته است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم، صندوق مختلط یک سرمایه‌گذاری با ریسک متوسط است و از نظر ریسک بین دو صندوق درآمد ثابت و سهامی قرار می‌گیرد. از آن جا که سوددهی نیز ارتباط مستقیمی با ریسک دارد، این صندوق از نظر سوددهی نیز بین دو صندوق سهامی و با درآمد ثابت قرار می‌گیرد. در یک شرایط عادی اگر فرض کنیم که بازار سهام و صندوق‌های سهامی ۳۰ درصد رشد داشته و از طرفی صندوق‌های با درآمد ثابت سودی ۲۲ درصدی را محقق کرده‌اند، انتظار می‌رود که صندوق‌های مختلط بتوانند بین ۲۴ تا ۲۶ درصد بازدهی داشته باشند.

البته در شرایطی که بازار سهام روند نزولی در پیش می‌گیرد؛ مانند سال ۹۹ و ۱۴۰۰، بازدهی سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک‌‌تر مانند بسیاری از صندوق‌های درآمد ثابت از صندوق‌های مختلط بهتر بوده است. از طرفی در مقاطع مختلف بارها شاهد این بوده‌ایم که صندوق‌های مختلف توانسته‌اند از برخی صندوق‌های سهامی سود بالاتری محقق کنند. پس این‌گونه نیست که همیشه سود این صندوق کمتر از صندوق‌های سهامی و بالاتر از درآمد ثابت‌ها باشد.

درباره‌ی نحوه‌ی پرداخت سود هم باید بگوییم که صندوق مختلط مانند سایر صندوق‌ها از دو طریق اقدام به پرداخت سود می‌کند. دسته‌ای از صندوق‌ها تقسیم سود به‌صورت دوره‌ای دارند و با فواصل زمانی مشخص اقدام به تقسیم سود حاصل شده می­کنند. دسته‌ای دیگر نیز سود به دست آورده را در قیمت واحدهای صندوق لحاظ می‌کنند و فاقد تقسیم سود به‌صورت دوره‌ای هستند. سرمایه‌گذاران این صندوق در هنگام فروش واحدهای خود به سود محقق شده دسترسی خواهند داشت.

صندوق مختلط برای چه کسانی مناسب است؟

باتوجه‌به ترکیب دارایی صندوق‌های مختلط، این صندوق دارای ریسک متوسط است. پس در یک بیان ساده می‌توانیم بگوییم که صندوق مختلط برای افرادی مناسب است که قصد سرمایه‌گذاری با ریسک بالا را ندارند و از طرفی مایل نیستند سرمایه‌ی خود را به سپرده‌های بانکی اختصاص دهند. البته باید به مدت‌زمان سرمایه‌گذاری نیز توجه کرد. اگر شما قصد سرمایه‌گذاری در بازه‌های زمانی کمتر از ۳ ماه دارید، باید احتیاط بیشتری به خرج دهید. همچنین توجه کنید که ممکن است این نوع صندوق در بازه‌های کوتاه‌مدتی ریسک نسبتاً بیشتری خواهد داشت. در انتخاب صندوق‌های مختلط به شرایط و روند بازار سهام هم توجه کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی صندوق مختلط پرداختیم و سعی کردیم تا جزئیات این سرمایه‌گذاری را با زبان ساده برای شما بیان کنیم. اما در نهایت باید عنوان کنیم که صندوق مختلط یکی از ابزارهای نوین سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. در زمان‌های مناسب استفاده از این صندوق می‌تواند بر بازدهی سرمایه‌گذاران عملکرد مثبتی داشته باشد. همچنین این صندوق یکی از ابزارهای مناسب برای کاهش ریسک در پرتفوی سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم تا با درنظرگرفتن جوانب مختلف، به صندوق‌های مختلط به‌عنوان یک ابزار سودمند در سرمایه‌گذاری خود نگاه کنید و در زمان مناسب باتوجه‌به سرمایه‌ی خود از این ابزار مناسب استفاده کنید.

اگر سؤالی پیرامون این سرمایه‌گذاری دارید می‌توانید در کامنت‌ها با ما آن را در میان بگذارید. کارشناس‌های ما نیز در سریع‌ترین زمان ممکن به آن پاسخ می‌دهند.

برای دسترسی به سایر مقالات وارد شوید.                                                                                      

کلیدواژه ها:
نظرات خود را در باره این مقاله بنویسید
نظرات شما
نظری برای این مقاله ثبت نشده است