وبلاگ بیمه باران

با ما باشید تا در جریان قرار بگیرید

اوراق مشارکت چیست؟

اگر از دنبال کنندگان اخبار اقتصادی و بازار سرمایه باشید یا حتی علاقه‌ای به این مباحث نداشته باشید، بی‌شک بارها واژه اوراق مشارکت به گوشتان خورده و توجه شما را به خود جلب کرده است. خرید این اوراق در واقع یکی از صدها روش سرمایه‌گذاری است که انواع مختلفی دارد و با توجه به مزیت‌های بسیار و سود مناسب، یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود. در صورتی که مایلید بدانید اوراق مشارکت چیست و چه ویژگی‌ها و مزایایی دارد، می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

بهترین سرمایه‌گذاری برای دانشجوها

بیشتر مفهوم اوراق مشارکت را درک کنید

اوراق مشارکت در واقع مجموعه‌ای از برگه‌ها است که به صورت با نام یا بی‌نام و طبق قوانین تعریف شده‌ای منتشر می‌شوند. پس از پیروزی انقلاب به منظور تامین منابع مالی کشور، این اوراق توسط دولت منتشر شدند. در مهر ماه سال ۱۳۷۶ قوانینی مربوط به انتشار این قوانین در مجلس به تصویب رسید و اجرای این طرح در سال ۱۳۷۷ آغاز شد.

این برگه ها در زمانی معین شده و با قیمت اسمی عرضه می‌شوند و در دسترس خریداران قرار می‌گیرند. بنابراین افرادی که قصد خرید دارند، باید در مدت زمان تعیین شده برای خرید اقدام کنند. برای درک بهتر اوراق مشارکت می‌توان این گونه گفت که این روش سرمایه گذاری یک نوع بدهی هستند و افرادی که آن را منتشر می‌کنند و متعهد می‌شوند که در زمان تعیین شده، مبلغی را به عنوان سود به افرادی که آن را خریداری کرده‌اند، بپردازند. معاملات اوراق مشارکت به شکل مستقیم و یا از طریق سازمان بورس صورت می‌گیرد.

معرفی انواع اوراق مشارکت

برای این که در این زمینه اقدام به سرمایه‌گذاری کنید، باید با انواع این اوراق آشنا شوید. با کسب اطلاعات کامل می‌توان سرمایه خود را در این عرصه رشد داد. در ادامه به انواع این اوراق اشاره می‌کنیم.

اوراق مشارکت بانک مرکزی

برای اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های دولت نظیر طرح‌های عمرانی و زیر ساختی و تامین بودجه و نقدینگی مورد نیاز، بانک مرکزی اقدام به انتشار اوراق می‌کند. این اوراق توسط بانک‌های عامل قابل باز خرید هستند و نمی‌توان در بازار سهام و بورس اقدام به خرید و فروش آن‌ها کرد.

اوراق مشارکت وزارت خانه‌ها و شرکت‌های دولتی

این اوراق توسط شرکت‌های دولتی و برای تامین منابع مالی در طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی منتشر می‌شوند. این اوراق نیز در بازار بورس قابل معامله نیستند و تنها از خرید بانک‌های عامل، امکان خرید آن‌ها فراهم است.

اوراق مشارکت شرکت‌های بورسی و غیر بورسی

انتشار این برگه ها توسط شرکت‌های پذیرفته شده در سازمان بورس صورت می‌گیرد و در بازار بورس قابل معامله هستند. این اوراق نیز خود انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

اوراق مشارکت با نام یا بی‌نام

اوراق با نام به نام شخص خریدار منتشر می‌شوند، بنابراین در صورت گم شدن آن ها نمی‌توان برای فروششان اقدامی کرد. اما برخلاف این‌ها ، اوراق بی‌نام مانند چک‌های حامل هستند و برای نگهداری از آن‌ها باید بسیار محتاطانه عمل کرد.

قابل تبدیل به سهام

این اوراق را می‌توان پس از تاریخ سر رسید و در صورت تمایل، به سهام تبدیل کرد. هرگونه تصمیم در این مورد در مجمع‌های فوق العاده و توسط صاحبان آن ها انجام می‌شود و سپس توسط ناشر انتشار می‌یابد.

قابل تعویض با سهام

شرکت‌های سهامی عام منتشرکنندگان این نوع اوراق هستند. این اوراق را می‌توان پس از رسیدن به تاریخ سررسید، با سهام سایر شرکت‌های بورسی تعویض کرد.

منظور از صدور و ابطال در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست؟

ویژگی‌های اوراق مشارکت

ویژگی‌های اوراق مشارکت عبارت است از:

 • اوراق مشارکت به شکل بی‌نام یا با نام منتشر می‌شوند که در زمان تبلیغات، نوع آن‌ها مشخص می‌گردد.
 • خرید و فروش آن ها توسط سازمان بورس و یا بانک‌های عامل صورت می‌گیرد.
 • قیمت اسمی هر برگه از اوراق ۱۰۰۰۰۰۰ ریال است.
 • به طور معمول برای پرداخت سود اوراق، سه روز قبل از مجمع، نماد بسته شده و پس از واریز سودها به طور کامل، نماد مجددا بازگشایی می‌شود.
 • شرکت سپرده‌گذاری مرکزی سود خریداران را به حساب بانکی آن‌ها واریز می‌کند.
 • از دیگر ویژگی‌های این روش سرمایه گذاری می‌توان به نقد شوندگی بالای آن‌ها اشاره داشت.
 • سود آن ها پس از اتمام تاریخ سر رسید و به صورت علی الحساب پرداخت می‌شود و کاملا تضمین شده است.
 • امکان خرید و فروش این آن ها در بازار ثانویه برای افراد فراهم است.
 • برای سرمایه‌گذاری در این زمینه هیچ گونه مالیاتی در نظر گرفته نمی‌شود.
 • اصل مبلغ سرمایه‌گذاری و همچنین سود آن کاملا تضمین شده است.
 • اوراق مشارکت در صورتی که پیش از گذشت سه روز از زمان خرید به فروش برسند، به دلیل کسر کارمزد، بازدهی منفی خواهند داشت.
 • سود مناسب و ریسک پایین در سرمایه گذاری، از دیگر ویژگی‌های این روش سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

سرمایه‌گذاری با خرید بیمه

به طور کلی سرمایه‌گذاری برای آرامش خیال و داشتن آتیه‌ای درخشان برای خانواده و فرزندان صورت می‌گیرد. همین موضوع باعث شده امروزه روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری ایجاد شوند. یکی از روش‌های جذاب و پربازده برای سرمایه‌گذاری، خرید بیمه است.

پوشش بیمه انواع مختلفی دارد و هر نوع آن دارای شرایط و ویژگی‌های متفاوتی است. بیمه عمر در واقع قرار دادی است که بین بیمه‌گر و بیمه گذار شکل می‌گیرد و طبق آن فرد بیمه گزار مبلغی را به طور ماهیانه به بیمه‌گر پرداخت کرده و او را به تعهداتی از پیش تعیین شده موظف می‌کند. از جمله مزایای این سرمایه‌گذاری عبارت است از:

 • برخلاف سایر روش‌های سرمایه گذاری، استفاده از بیمه هیچ خطر و ریسکی نداشته و مزایای آن کاملا قطعی است. سرمایه‌گذاری بیمه‌ای برخلاف باور بسیاری از افراد، نه تنها در مواقع بیماری‌های خاص سودمند بوده و هزینه‌های سنگین درمان را پوشش می‌دهد مزایای دیگری نیز دارد.
 • مهم‌ترین مزیت استفاده از این روش سرمایه گذاری، کاهش دغدغه‌ای مالی سرپرست خانواده چه در زمان حیات و چه در زمان فوت است؛ چراکه بیمه در صورت فوت افراد بیمه شده بر اثر حادثه، هزینه‌هایی را برای ذینفعان در نظر می‌گیرد.
 • در کنار این ویژگی ها، افرادی که سرمایه‌گذاری بیمه‌ای را انتخاب می‌کنند، قادر به دریافت وام بدون نیاز به ضامن هستند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را دریافت می‌کنند. در حالی که این موضوع در روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری وجود ندارد.
 • خرید بیمه و سرمایه‌گذاری به این شیوه، هیچ گونه مالیاتی نداشته و از این نظر نیز در مقایسه با خرید اوراق مشارکت بسیار پرسودتر است.
 • سرمایه‌گذاری به روش خرید طرح‌های بیمه، همواره سودی تضمین شده دارد که به طور منظم از طرف بیمه مرکزی به بیمه گزار پرداخت می‌شود.
 • در این شیوه شما می‌توانید مدت زمان بازنشستگی خود را تعیین کرده و پس از اتمام این دوره، مبلغ سرمایه‌گذاری را به صورت یکجا و یا ماهیانه دریافت کنید. حتی در صورتی که نتوانید ادامه مبلغ را پرداخت کنید، امکان بازخرید و دریافت مبالغ پرداخت شده برای شما فراهم است.

دیگر مزایای سرمایه‌گذاری بیمه شامل موارد زیر می‌شود:

 • ارائه پوشش فوت به علت حادثه یا به هر علت دیگر
 • ارائه پوشش بیماری‌های خاص و سخت
 • پوشش هزینه‌های پزشکی در اثر حادثه
 • پوشش بیمه گزار در صورت نقص عضو و از کار افتادگی
 • معافیت از پرداخت در صورتی که بیمه گزار فوت و یا دچار نقص عضو شده باشد.
 • انتخاب ذینفعان به خواسته بیمه گذار
 • دریافت مستمری به صورت مادام العمر
 • شرایط مطلوب برای دریافت وام و مزایای آن

سرمایه‌گذاری به روش خرید بیمه توسط شرکت‌ها و سازمان‌های مختلفی صورت می‌گیرد و همانطور که گفته شد هر کدام شرایط و مزایای مختلفی دارند. فردی که قصد سرمایه‌گذاری و خرید بیمه را دارد، لازم است با شرایط و مزایای شرکت‌های مختلف و فعال در این زمینه آشنایی داشته باشد و با بررسی‌های لازم بیمه مناسب با شرایط خود را انتخاب و خریداری کند.

در سرمایه گذاری، آگاهانه گام بردارید

کسانی که قصد دارند وارد یک بازار سرمایه‌گذاری شوند، لازم است با انواع روش‌های سرمایه‌گذاری آشنا شده و بهترین روش را انتخاب کنند. یکی از مهم‌ترین ملاک‌های سرمایه گذاران در مواجه با گزینه‌های مختلفی که رو به دارند، انتخاب روشی کم ریسک است. البته که پایین بودن ریسک سرمایه‌گذاری در نهایت بازدهی کمتری دارد، اما به هر حال خطر از دست رفتن سرمایه را ندارد و نوعی آرامش خیال را برای سرمایه گذاران به دنبال دارد.

بنابراین برای ورود به هر بازاری لازم است که در قدم اول به شناخت کاملی از خود رسیده و میزان ریسک پذیری‌تان در مواجه با ضرر و از بین رفتن سرمایه بررسی کنید. به طور کلی پولی که برای کسب سود وارد بازارهای مالی می‌کنید باید از نوع پول آرام باشد. منظور از پول آرام در واقع پولی است که به آن نیاز ندارید و حتی در صورت متضرر شدن چیزی را از دست نداده باشید. در غیر این صورت ریسک سرمایه‌گذاری بالا می‌رود.

با توجه به موارد بیان شده و توضیحاتی که راجع به سرمایه گذاری بیمه ای و خرید اوراق مشارکت بیان شد می توان این نتیجه را دریافت کرد که خرید بیمه در مقایسه با سایر روش های سرمایه گذاری ریسک کمتری برای سرمایه گذار دارد. در واقع با خرید بیمه می توان آینده خود و فرزندان را با آسودگی خاطر تامین کرد و از مزایایی نظیر وام، معافیت از مالیات و... بهر برد. این روش سرمایه گذاری خطر از دست رفتن سرمایه را نداشته و از این جهت بسیار مطمئن و ارزشمند است. بنابراین برای افرادی که ریسک پذیری کمتری دارند می تواند بهترین انتخاب باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله به روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری پرداختیم و اوراق مشارکت و خرید طرح‌های بیمه‌ای را برای سرمایه‌گذاری به شما معرفی کردیم.

همانطور که گفته شد اوراق مشارکت و طرح‌ های سرمایه‌گذاری بیمه هر کدام ویژگی‌ها و مزایای مختلفی دارند که در مقایسه با یکدیگر به این نتیجه رسیدیم که خرید بیمه و سرمایه‌گذاری به این روش خطر و ریسک کمتری دارد و نوعی سرمایه گذاری ایمن است و البته مزایای آن در مقایسه با سایر روش‌های سرمایه‌گذاری بسیار بیشتر است. برای سرمایه‌گذاری به هر روش بهتر است با افراد آگاه به مشورت بپردازید و پس از بررسی شرایط، روش مطمئن را انتخاب کرده و از مزایای ارزشمند سرمایه گذاری بهره‌مند گردید.

برای ورود به صفحه اصلی وارد شوید.

کلیدواژه ها:
نظرات خود را در باره این مقاله بنویسید
نظرات شما
نظری برای این مقاله ثبت نشده است