برگی از باران ( شماره 19)

برگی از باران

شماره 19

بولتن «برگی از باران» برای سرگرمی شما ایجاد شده اما تلاش می‌کنیم این سرگرمی بی‌ثمر نباشد و هر هفته با خواندن و شنیدن مطالب آن، نکته‌ای هرچند کوچک بیاموزید. در این بولتن، مطالب مختلفی در حوزه‌های مختلف از جمله، سینما، ادبیات، ورزش، توسعه فردی، گردشگری، آموزش زبان انگلیسی، معرفی عجایب جهان و... گنجانده شده است تا تلاش حداکثری‌مان برای پوشش تمام سلایق و علاقمندی‌ها معنا پیدا کند. اگر دستی در نوشتن دارید و مایل به همکاری با بولتن برگ و باران هستید، می‌توانید مطالب خود را در موضوعات مختلف به ایمیل PR@Baraninsurance.com ارسال کنید تا با نام خودتان منتشر شود و تمام بیمه‌گذاران بیمه باران آن را مطالعه کنند.

 

 

*معرفی سریال

تد لاسو

 تا حالا با افرادی برخورد داشته‌اید که همیشه روی خوش زندگی را می‌بینند و از بدی‌ها و زشتی‌ها با بلندنظری عبور می‌کنند. منظورمان آن دست افراد غرق شده در مثبت‌گرایی نیست. منظور اشخاصی هستند که از سختی‌ها و شکست‌ها هم بهانه‌ای برای شادی و ابزاری برای موفقیت می‌سازند. تد لاسو یکی از همین افراد است. مردی که در زندگی شخصی‌اش با هزار و یک مشکل کوچک و بزرگ دست و پنجه نرم می‌کند و اتفاقا در حرفه‌اش هم موفقیت چندانی ندارد. او که مربی فوتبال است، با هدف زمین خوردن یک تیم انگلیسی به سمت مربی‌گری دعوت می‌شود. او بدون آنکه خود بداند قرار است باعث ورشکستگی این تیم و از دست رفتن طرفدارانش شود، اما نتیجه برعکس می‌شود.

داستان این سریال به این شرح است: مالک جدید یک باشگاه لیگ برتری انگلیس برای انتقام از همسر خودش که عاشق این باشگاه است یک مربی فوتبال آمریکایی (تد لاسو) را با وجود اینکه هیچ تجربه‌ای در فوتبال حرفه‌ای ندارد به عنوان سرمربی جدید این تیم انتخاب می‌کند اما تد لاسو برخلاف انتظارات ظاهر می‌شود و برای بقای تیم تلاش می‌کند.

 

 

*معرفی کتاب

آغاز مسیر کتابخوانی

یک کتاب خوب هرکسی را به مطالعه و کتابخوانی علاقه‌مند می‌کند اما مسئله این است که در ابتدای راه و در ابتدای کتابخوان شدن با یک کتاب خوب کار را شروع کنیم. امیدواریم با کمک شما عزیزان در معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی به کسانی که به دنبال کتاب مناسبی برای شروع هستند کمک کنیم و در نهایت یک فهرست خوب از کتاب‌های مناسب تهیه کنیم.

البته می‌دانیم که معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست. در دنیای امروز تبلیغات در هر زمینه‌ای به شدت زیاد شده و اگر کسی بخواهد کتاب خواندن را شروع کند، به راحتی ممکن است تحت تاثیر تبلیغات در دنیای کتاب قرار گیرد و چه‌ بسا یک کتاب نامناسب برای شروع کتابخوانی انتخاب کند. در این صورت تنها چیزی که رخ می‌دهد دوری بیشتر و بیشتر از کتاب است. ما تلاش می‌کنیم تا از این اتفاق دوری کنیم و با معرفی کتاب‌های خوب و جذاب برای شروع کتابخوانی به دیگران کمک کنیم از کتاب لذت ببرند و بیشتر و بیشتر به کتاب نزدیک شوند.

اما شاید مهم‌ترین نکته برای شروع کتابخوانی و انتخاب کتاب این است که ما شناخت خوبی از خودمان داشته باشیم. بدانیم در چه زمینه‌ای مایل هستیم کتاب بخوانیم، آیا رمان را ترجیح می‌دهیم یا کتاب‌های فلسفی را، روانشناسی را ترجیح می‌دهیم یا کتاب‌های زندگی‌نامه را و یا شاید بهتر باشد در همه زمینه‌ها کتاب‌هایی بخوانیم؟ ممکن است این سوال پیش بیاد که: من از کجا بدانم به چه چیزی علاقه دارم؟

این سوال جواب ساده‌ای ندارد و ممکن است با انتخاب کتاب مناسب به هر زمینه‌ای علاقه‌مند شوید، بنابراین پیشنهاد ما در ابتدا این است که خود را محدود نکنید و کتاب‌های مختلفی بخوانید. به مرور متوجه خواهید شد که به چه کتاب‌هایی و در چه زمینه‌هایی علاقه دارید بیشتر مطالعه کنید و کتاب بخوانید.

اما برگردیم به سوال اصلی: کتابخوانی را از چه کتابی (کتاب‌هایی) شروع کنیم؟ بعید است این سوال را از کسی بپرسید و در جواب کتاب‌هایی مانند مزرعه حیوانات، گتسبی بزرگ، کیمیاگر، صد سال تنهایی و… به شما پیشنهاد نشود. البته این کتاب‌ها خوب هستند اما بهتر است در انتخاب کتاب خوب پیشنهادهای بیشتری پیش رو داشته باشیم.

اگر بخواهیم کتابی برای شروع کتابخوانی معرفی کنیم، رمان‌های کوچک و شاهکار دنیای ادبیات را معرفی می‌کنیم. کتاب‌هایی که ساده و روان هستند و در عین حال هر بار که مطالعه می‌کنید به عمق آن‌ها پی می‌برید. به عنوان مثال ما می‌توانیم کتاب‌های زیر را برای کسی که هنوز ابتدای راه است، معرفی کنیم:

کتاب موش‌ها و آدم‌ها

کتاب جاناتان مرغ دریایی

کتاب گیرنده شناخته نشد

رمان راز مادرم

رمان شب‌های روشن

کتاب کیمیاگر

رمان مروارید

کتاب دوست بازیافته

رمان عصیان

کتاب بیروت ۷۵

کتاب سیدارتها

کتاب داستان ملال‌انگیز

کتاب ماه پنهان است

کتاب مسئله اسپینوزا

کتاب وقتی نیچه گریست

این لیست می‌تواند بسیار بلندتر هم باشد اما بهتر است در زمینه معرفی کتاب برای شروع کتابخوانی به نکته مهم دیگری هم اشاره کنیم. همیشه به یاد داشته باشید که مترجم کتاب و ناشری که کتاب را روانه بازار کرده است، به راحتی می‌تواند با کیفیت کار خود شما را به کتاب علاقه‌مند و یا شما را از کتاب دور کند.

 

 

*توسعه فردی

آیا افزایش شانس ممکن است؟ 

به‌نظرتان آدم خوش‌شانسی هستید؟ تعریف شما از خوش‌شانسی چیست؟ همه ما با توجه به تجربه‌هایمان در زندگی، بارها پیش خودمان و دیگران اعتراف کرده‌ایم که خوش‌شانس یا بدشانس هستیم. افراد چیزهای زیادی را افزایش‌دهنده شانس می‌دانند؛ یکی به معجزه عددی خاص باور دارد و می‌گوید فلان عدد عدد شانس من است، در حالی که دیگری یکی از روزهای هفته را به‌عنوان روز شانسش انتخاب کرده است. خیلی از ما شانسمان را به چیزها و اتفاقات گوناگون ربط می‌دهیم و آن‌ها را نماد شانس می‌دانیم. در این مقاله، می‌خواهیم درباره روش‌های افزایش شانس صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

شانس چیست؟

معمولا مردم شانس را فرصتی خاص تعریف می‌کنند که رخ‌دادنش ورای خواسته ماست، اما دانشمندان علوم اجتماعی شانس را به‌گونه دیگری تعریف می‌کنند. آن‌ها شانس را نتیجه اعمال شخصی، تجربیات و منتظر فرصت بودن می‌دانند.

ویژگی‌های افراد خوش‌شانس چیست؟

استفان مارک، عضو انجمن علمی بریتانیا، معتقد است کسانی که خود را خوش‌شانس می‌دانند رفتار بسیار متفاوتی دارند. طبق مشاهدات مارک، همه افراد خوش‌شانس این ویژگی‌ها را دارند:

منظم روتین و محیط خود را تغییر می‌دهند؛

با گروه وسیعی از مردم ارتباط برقرار می‌کنند.

به عقیده او، این مثبت‌اندیشی منجر به ایجاد تجربیات جدید و اشتیاق برای استفاده از فرصت‌ها می‌شود. او متوجه شد که هرچه روتین فرد متنوع‌تر باشد، شانس بیشتری برای قرارگرفتن در معرض فرصت‌ها و تجربیات جدید خواهد داشت. هرچه هم فرد در معرض فرصت‌های بیشتری باشد، پتانسیل بیشتری برای کسب نتایج خوب خواهد داشت و این همان چیزی است که بقیه آن را شانس می‌دانند.

استیو جابز، بنیان‌گذار شرکت اپل، در یکی از سخنرانی‌هایش گفته است:

هرچه سخت‌تر کار کنم، خوش‌شانس‌تر می‌شوم.

عادت‌های افراد خوش‌شانس

وایزمن عوامل شانس را در پروژه تحقیقاتی ۱۰ساله‌ای بررسی کرد. این پروژه تحقیقاتی شامل ۴۰۰ مرد و زن ۱۸ تا ۸۴ساله از همه اقشار جامعه بود.

طبق مشاهدات او، چند عادت مشترک بین افراد خوش‌شانس عبارت‌اند از:

افراد خوش‌شانس در ایجاد فرصت‌های جدید و توجه به آن‌ها مهارت دارند؛

آن‌ها به حرف قلبشان گوش می‌دهند، به شهودشان اعتماد می‌کنند و بر اساس آن عمل می‌کنند؛

این افراد خواسته‌هایشان را در قالب آینده‌ای مثبت ترسیم می‌کنند؛

نگرش انعطاف‌پذیری دارند و به‌سرعت از اتفاقات و تجربیات بد عبور می‌کنند.

جالب است بدانید که این ویژگی‌ها در افراد انعطاف‌پذیر هم دیده می‌شوند. وجه اشتراک افراد منعطف و خوش‌شانس این است که هر دو سختی را می‌پذیرند، هنگام مواجهه با بحران یا ناامیدی از تجربه‌شان درس می‌گیرند و مسیر امیدوارکننده جدیدی را انتخاب می‌کنند. آنها هیچ‌وقت در اتفاقات بد غرق نمی‌شوند.

ویژگی‌های افراد بدشانس چیست؟

افراد بدشانس در مقایسه با افراد خوش‌شانس مضطرب‌تر هستند. اضطراب آن‌ها باعث می‌شود فرصت‌ها را کمتر ببینند و در نتیجه کمتر بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. افراد بدشانس ممکن است ناخواسته تجربیات منفی خود را به بدشانسی‌شان ربط بدهند.

می‌دانید وقتی افراد خوش‌شانس با بدشانسی یا نتایج بد روبه‌رو می‌شوند چه اتفاقی می‌افتد؟ روان‌شناسان اجتماعی می‌گویند طبق مشاهداتشان، افراد خوش‌شانس خوش‌بین هستند که با تکیه بر مکانیسم‌های مقابله‌ای مناسب برای عبور از موانع، به مشکلات رسیدگی می‌کنند. آن‌ها همیشه نیمه پر لیوان را می‌بینند و معتقدند شکست نردبانی برای رشد بیشتر است.

راهکارهای افزایش شانس

۱. بگویید «چرا من نه؟»

وقتی اتفاق بد یا بدشانسی سر راه شما قرار می‌گیرد، نگویید «چرا من؟» بلکه بگویید «چرا من نه؟» شکست را به‌عنوان یکی از درس‌های زندگی بپذیرید. افراد خوش‌شانس تمایل دارند از تفکر خلاف‌واقع استفاده کنند و با این تفکر که ممکن بود اتفاقی بدتر از این رخ بدهد، از سختی‌ها و مشکلات عبور می‌کنند. دفعه بعد که با اتفاقی ناراحت‌کننده روبه‌رو شدید، شما هم این رویه را در پیش بگیرید و از آن عبور کنید.

۲. دایره روابط اجتماعی‌تان را گسترش دهید

ابتکار عمل را به دست بگیرید و با افرادی که نمی‌شناسید ارتباط برقرار کنید. دوستان جدیدی پیدا کنید و در کمپین‌ها داوطلب شوید. در هر جایی مانند پارک یا فروشگاه مواد غذایی با دیگران شروع به صحبت کنید. افراد جدیدی را وارد زندگی‌تان کنید و از این طریق خودتان را در معرض تجربیات و دیدگاه‌های جدید قرار بدهید.

۳. بیشتر اوقات بله بگویید

به هر تغییر و فرصتی خوشامد بگویید. چیزهای جدیدی مانند سفر به مکان‌های جدید یا آغاز ورزشی جدید را امتحان کنید. از منطقه امن خود بیرون بیایید و در را روی تجربه‌های جدید باز کنید.

۴. لبخند بزنید

شاید از دیدن فرصت‌هایی که فقط با لبخندزدن ایجاد می‌شوند تعجب کنید. طبق مطالعات انجام‌شده، لبخندزدن شما آبشاری شیمیایی از اندورفین ایجاد می‌کند و شادی بیش از اندازه‌ای را روانه قلبتان می‌کند. لبخندزدن می‌تواند باعث ورود افراد جدیدی به زندگی‌تان شود و شادی و خوش‌بینی را افزایش دهد.

 

*خوراک

بهترین گزینه‌های افطار در ماه مبارک رمضان

ماه رمضان ماه تزکیه نفس و تمرین خودسازی است. در این ماه، باید تمرین صبر و بخشندگی داشت. یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های این ماه مصرف غذاهای مناسب برای جلوگیری از ضعف و کمبود انرژی است. داشتن رژیم غذایی متوازن و محتوی مواد مغذی همیشه مهم است؛ اما این اهمیت در ماه رمضان و با محدودیت در زمان غذاخوردن دوچندان می‌شود. در این مطلب، با چند مدل خوراکی و غذای ایرانی و خارجی برای افطاری آشنا می‌شویم.

سوپ برنج و لیموترش

تعداد وعده: برای ۶ نفر

زمان آماده‌سازی: ۴۰ دقیقه

 

مواد لازم:

– ۱ قاشق غذا‌خوری روغن‌زیتون؛

– ۲ عدد هویج بزرگ خردشده؛

– ۱ عدد پیاز درشت خردشده؛

– ۹۰۰ سی‌سی آب سبزیجات یا آب مرغ؛

– ۳ ساقه کرفس خردشده؛

– نصف قاشق چای‌خوری پونه کوهی خشک؛

– نمک به مقدار لازم؛

– ۱ عدد کدوسبز خردشده؛

– ۴ پیمانه آب؛

– نصف پیمانه برنج؛

– ۱ عدد برگ بو؛

– یک‌هشتم تا یک‌چهارم پیمانه آب لیموترش

طرز تهیه سوپ برنج و لیموترش

ابتدا روغن‌زیتون را روی حرارت متوسط گرم کنید. پیاز، هویج، کرفس و سیر را بیفزایید. آن‌ها را ۵ دقیقه تفت دهید تا نرم شوند؛

پونه کوهی، نمک و فلفل‌سیاه را بیفزایید و آن‌ها را هم بزنید؛

آب سبزیجات و آب را اضافه کنید و هم بزنید؛

کدوسبز، برنج و برگ بو را بیفزایید و هم بزنید؛

حرارت را کم کنید و درِ قابلمه را بگذارید. محتویات قابلمه را حدود ۲۰ دقیقه بپزید؛

شعله را کم کنید و بسته به سلیقه‌تان به آن آب‌لیمو اضافه کنید؛

غذایتان آماده سرو است.

 

شیش‌طاووق (جوجه‌کباب سیخی)

 تعداد وعده: برای ۶ نفر

زمان آماده‌سازی: ۳۰ دقیقه

مواد لازم:

– یک‌چهارم پیمانه روغن‌زیتون؛

– ۶ حبه سیر خردشده؛

– نصف پیمانه ماست؛

– ۹۰۰ گرم سینه مرغ بدون استخوان و پوست؛

– ۱ قاشق چای‌خوری نمک؛

– ۱ قاشق چای‌خوری پاپریکا؛

– ۱ قاشق غذاخوری رب گوجه‌فرنگی؛

– سه‌چهارم قاشق چای‌خوری دارچین؛

– یک‌چهارم پیمانه آب لیموترش؛

– نصف قاشق چای‌خوری پونه کوهی خشک؛

– نصف قاشق چای‌خوری پودر زنجبیل؛

– یک‌چهارم قاشق چای‌خوری فلفل‌سیاه.

طرز تهیه شیش‌طاووق

در کاسه‌ای بزرگ، ماست، آب‌لیمو، روغن‌زیتون، سیر، رب گوجه‌فرنگی، نمک و فلفل‌سیاه را مخلوط کنید؛

مرغ خردشده را در همان کاسه بریزید و با مواد ترکیب کنید. درِ کاسه را ببندید و بگذارید ۴ ساعت در یخچال مواد به خورد مرغ برود؛

مرغ را به سیخ‌های چوبی بکشید. در صورت تمایل، می‌توانید بین مرغ‌ها برش‌هایی از پیاز قرار دهید؛

هر طرفِ مرغ را ۵ تا ۸ دقیقه کبابی کنید؛

در انتها مرغ را با نان، کاهو و سس سیر سرو کنید.

 

دلمه برگ مو

تعداد وعده: برای ۴ نفر

زمان آماده‌سازی: ۸۰ دقیقه

مواد لازم برای تهیه مخلوط داخل برگ مو:

– ۲ قاشق غذاخوری روغن‌زیتون؛

– ۱ پیمانه برنج؛

– ۱ عدد پیاز بزرگ خردشده؛

– ۱ قاشق غذاخوری شوید خشک یا یک‌چهارم پیمانه شوید تازه؛

– یک‌چهارم قاشق چای‌خوری نمک؛

– ۱ قاشق غذاخوری عصاره مرغ؛

– ۲ پیمانه آب؛

– یک‌چهارم پیمانه آب لیموترش.

مواد لازم برای پختن برگ مو:

– ۲۵۰ گرم برگ مو شسته و خشک شده؛

– ۲ قاشق غذاخوری روغن‌زیتون؛

– یک‌چهارم پیمانه آب لیموترش؛

– ۱ پیمانه آب (می‌توانید به‌جای آب، از آب مرغ یا آب سبزیجات استفاده کنید).

طرز تهیه دلمه برگ مو

در قابلمه‌ای بزرگ روی حرارت متوسط، برنج خام، پیاز، نعنا و شوید را بریزید. آنها را ۵ دقیقه تفت دهید. زمانی که پیاز نرم شد، ترکیب ۲ پیمانه آب و عصاره مرغ را در آن بریزید؛

بگذارید محتویات قابلمه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در حالت نیم‌جوش باقی بماند (در این مرحله باید برنج بپزد)؛

سپس قابلمه را از روی شعله بردارید و در آن یک‌چهارم پیمانه آب لیموترش را بریزید. بگذارید مخلوط برنج به دمای اتاق برسد. سپس به آن نمک اضافه کنید و آنها را هم بزنید؛

برای پرکردن برگ مو ابتدا آنها را بشویید و خشک کنید؛

یک برگ بردارید و سمت شفاف آن را رو به پایین قرار بدهید. حدود ۱ قاشق چای‌خوری یا ۱ قاشق غذاخوری بسته به اندازه برگ در آن مخلوط برنج بریزید. اطراف برگ را بپیچید و آن را در بشقاب قرار دهید (این کار را با بقیه برگ‌ها نیز انجام بدهید. برگ‌ها نباید زیاد شل یا سفت بسته شوند. اگر برگ‌ها را شل ببندید، احتمال بازشدن آنها وجود دارد. همچنین، اگر برگ‌ها را خیلی محکم ببندید، احتمال دارد پاره شوند)؛

در قابلمه‌ای، ۱ پیمانه آب یا آب مرغ، آب لیموترش و ۲ قاشق غذاخوری روغن‌زیتون بریزید. آنها را هم بزنید تا ترکیب شوند؛

برگ‌ها را در کنار هم در قابلمه بچینید. درِ قابلمه را بگذارید و اجازه بدهید ۳۰ دقیقه در حالت نیم‌جوش بپزد. نگذارید محتویات قابلمه به دمای جوش برسند؛

زمانی که برگ مو آماده شود، کمی چروک می‌خورد. پس از آماده‌شدن، برگ مو را از قابلمه خارج کنید و بگذارید کمی خنک شوند؛

دلمه برگ مو را می‌توانید سرد یا گرم سرو کنید. همچنین می‌توانید آن را در کنار سالاد یا ماست سرو کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلیدواژه ها: