برگی از باران ( شماره 23)

برگی از باران

شماره 23

بولتن «برگی از باران» برای سرگرمی شما ایجاد شده اما تلاش می‌کنیم این سرگرمی بی‌ثمر نباشد و هر هفته با خواندن و شنیدن مطالب آن، نکته‌ای هرچند کوچک بیاموزید. در این بولتن، مطالب مختلفی در حوزه‌های مختلف از جمله، سینما، ادبیات، ورزش، توسعه فردی، گردشگری، آموزش زبان انگلیسی، معرفی عجایب جهان و... گنجانده شده است تا تلاش حداکثری‌مان برای پوشش تمام سلایق و علاقمندی‌ها معنا پیدا کند. اگر دستی در نوشتن دارید و مایل به همکاری با بولتن برگ و باران هستید، می‌توانید مطالب خود را در موضوعات مختلف به ایمیل PR@Baraninsurance.com ارسال کنید تا با نام خودتان منتشر شود و تمام بیمه‌گذاران بیمه باران آن را مطالعه کنند.

 

 

*معرفی فیلم

سیرانو

جو رایت که سابقه درخشانی در ساختن فیلم بر اساس کتاب‌ها و نمایشنامه‌های معروف دارد، این بار سراغ نمایشنامه جذاب سیرانو رفته است. ماجرای فیلم از سیرانویی می‌گوید که ظاهرش با معیارهای عمومی زیبایی همخوانی ندارد و همین مساله زندگی‌اش را دستخوش تغییراتی می‌کند.

او عاشق دختری به‌نام رکسان است و در مثلثی عشقی اسیر می‌شود. سیرانو بابت ظاهرش اعتمادبه‌نفس کافی ندارد، بنابراین پا پس می‌کشد و به‌جای جنگیدن برای تسخیر قلب کسی که دوستش دارد، رقیبش را برای وصال یاری می‌دهد. سیرانو فیلمی موزیکال است و ارزش دیدن را دارد. این فیلم ۲۰۲۲ عاشقانه را تماشا کنید؛ مطمئن باشید ضرر نخواهید کرد.

 

 

 

*معرفی کتاب

جهان مسطح است

 این روزها به لطف شبکه‌های اجتماعی، اغلب ما تصور می‌کنیم درباره بسیاری از موضوعات اطلاعات داریم. اما واقعیت این است که با خواندن یکی دو پارگراف درباره مسائل متنوع نمی‌توان این خیال را به ذهن راه داد. اما اگر دوست دارید درباره مسائل مختلف اطلاعات مختصر و مستندی به دست بیاورید، مطالعه کتاب‌های اطلاعات عمومی یکی از بهترین روش‌هاست. کتاب «جهان مسطح است» هم یکی از بهترین گزینه‌ها. توماس ال. فریدمن روزنامه‌نگار آمریکایی و برنده جایزه ادبی پولیتزر است. این کتاب را می‌توان حاصل مطالعات و تجربیات فردی او در شغل روزنامه‌نگاری دانست. کتاب رویدادهای دو دهه گذشته دنیا را از نظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بررسی می‌کند. نویسنده با تحلیل مسائل مختلف نیم‌نگاهی هم به آینده جهان و تأثیرات دنیای دیجیتال دارد. در واقع می‌توان کتاب را تاریخچه‌ قرن بیست‌ویک تاکنون دانست. اگر از علاقه‌مندان به سیاست و اقتصاد هستید، مطالعه این کتاب برای افزایش اطلاعات عمومی را از دست ندهید.

 

 

 

*چند دقیقه با باران

بیمه باران در راستای تامین حداکثری منافع بیمه‌گذاران محترم، از ابتدای سال 1401 به صورت ماهانه، سود مشارکت در منافع علی‌الحساب را به حساب بیمه نامه‌ها اعمال و نهایتاً در پایان هر سال، سود مشارکت قطعی محاسبه و مابه‌التفاوت را نیز به حساب ذخیره ریاضی بیمه‌نامه واریز می‌کند.

بیمه‌گذاران محترم می‌توانند برای مشاهده میزان سود مشارکت علی‌الحساب ماهیانه به منوی باشگاه مشتریان/ حقوق بیمه گذاران در پورتال بیمه باران مراجعه فرمایند.

 

*توسعه فردی

چرا در تصمیم‌گیری‌ها دچار مشکل می‌شویم؟

روبه‌روشدن با تصمیم‌های سخت و زمان کم برای تصمیم‌گیری دو عاملی هستند که موجب استرس می‌شوند. مدیران گاهی باید تصمیم‌های سختی بگیرند، مثلا اخراج کارمندی که رفتار مناسبی ندارد یا صرفا اخطاردادن به او؛ سرمایه‌گذاری تمام منابع روی یک محصول به‌امید اینکه قیمتش بالا برود یا تقسیم‌کردن سرمایه بین کالاها و محصولات مختلف. گاهی نیز در زندگی شخصی باید تصمیم‌های سختی بگیریم، مثلا برای مهمانی خانوادگی به‌موقع خودمان را به خانه برسانیم یا گزارشی را آماده کنیم که باید اول صبح به رئیسمان تحویل بدهیم.

مشکل ما در این تصمیم‌گیری‌ها دو جنبه دارد:

به‌ندرت می‌توانیم تمام توجه و حواسمان را روی آنها متمرکز کنیم؛

به‌خاطر نگرانی درباره پیامدهای این تصمیم‌ها کنترل خود را از دست می‌دهیم.

مراحل استفاده از قانون نردبان

 

در بیشتر تصمیم‌های مهم زندگی، مشخص‌کردن حقایق با نوشتن آنها روش بسیار مفیدی است، زیرا درک مسئله را آسان‌تر می‌کند و تا حد امکان عینی است.

برای بالارفتن از پله‌های «قانون نردبان» و تصمیم‌گیری به این ترتیب عمل می‌کنیم:

 

۱. برای روشن‌کردن چهارچوب تصمیم از خودتان ۲ سوال ساده بپرسید

آیا این تصمیم تاثیر قابل‌اندازه‌گیری یا قابل‌توجهی روی کارمندان، شرکت یا جامعه من خواهد داشت؟

آیا این تصمیم حساس‌به‌زمان است؟

اگر پاسخ هر دو سوال منفی است، می‌توانید نفس راحتی بکشید. چون این تصمیم به‌اندازه‌ای که فکر می‌کردید مهم و حیاتی نیست و می‌توانید مدتی درباره‌اش فکر کنید و بعدا تصمیم‌ بگیرید. ولی اگر پاسخ هریک از این سوال‌ها «بله» یا «شاید» است، به پله دوم نردبان بروید.

 

۲. به خودتان فضا و زمان لازم را بدهید و برای تصمیم‌گیری تمرکز کنید

برای تمرکز کامل روی تصمیمی که می‌خواهید بگیرید، ۵ دقیقه از زمان خود را کنار بگذارید.

با بستن در اتاق یا دفترکارتان عوامل حواس‌پرتی را حذف کنید.

با ایجاد شرایط مناسب برای تمرکزکردن می‌توانید تصمیم‌گیری را جدی شروع کنید.

 

۳. تمام گزینه‌ها و نتایج آن‌ها را بنویسید

هر گزینه را روی برگه کاغذ در یک جمله بنویسید. این جمله باید کوتاه و صرفا مبتنی بر چیزهایی باشد که می‌دانید، یعنی حقایق و مشاهدات تاییدشده.

کنار هر گزینه جمله‌ای برای توصیف نتیجه احتمالی آن بنویسید. این جمله نیز باید درست، محتمل یا بر اساس حقایق یا مشاهدات اثبات‌شده باشد.

این پله بسیار مهم است، زیرا در آن میان نتایج و تصمیم‌های واقعی ارتباط ایجاد می‌کنید و پیامد هر تصمیم را مقابل آن می‌نویسید. در این پله گزینه‌ها و نتایجی مشخص می‌شوند که روشن نیستند و به توضیح بیشتری نیاز دارند. اگر زمان کافی دارید، مطمئن شوید که گزینه‌ها و نتایج آنها تا حد ممکن روشن و واضح باشند.

 

۴. مطلوب‌ترین گزینه‌ها را مشخص کنید (بالای نردبان)

دور بهترین نتیجه ممکن خط بکشید. زیر تصمیم مربوط به آن نیز خط بکشید. این گزینه اول شماست.

دور دومین نتیجه مطلوب و زیر گزینه مربوط به آن نیز خط بکشید. اگر به هر دلیلی انتخاب گزینه اول امکان‌پذیر نباشد، این گزینه دوم را دارید.

مزیت‌های استفاده از قانون نردبان

شاید فکر کنید استفاده از این قانون کار احمقانه‌ای است، ولی این روش دو نتیجه مثبت دارد:

استفاده از این روش موجب می‌شود به جزئیات و حقایق تصمیم‌های خود فکر کنید و تحت‌تأثیر احساسات یا عوامل استرس‌زای بیرونی قرار نگیرید.

با استفاده از این روش به ذهن خود می‌آموزید که در تصمیم‌گیری‌ها بسیار عینی و سنجیده عمل کند. شاید پس از چند بار استفاده از این روش، بتوانید ذهنی و بدون نیاز به نوشتن گزینه‌‌ها از «قانون نردبان» استفاده کنید.

 

 

 

 

 

کلیدواژه ها: