برگی از باران (شماره 30)

برگی از باران

شماره 30

بولتن «برگی از باران» برای سرگرمی شما ایجاد شده اما تلاش می‌کنیم این سرگرمی بی‌ثمر نباشد و هر هفته با خواندن و شنیدن مطالب آن، نکته‌ای هرچند کوچک بیاموزید. در این بولتن، مطالب مختلفی در حوزه‌های مختلف از جمله، سینما، ادبیات، ورزش، توسعه فردی، گردشگری، آموزش زبان انگلیسی، معرفی عجایب جهان و... گنجانده شده است تا تلاش حداکثری‌مان برای پوشش تمام سلایق و علاقمندی‌ها معنا پیدا کند. اگر دستی در نوشتن دارید و مایل به همکاری با بولتن برگ و باران هستید، می‌توانید مطالب خود را در موضوعات مختلف به ایمیل PR@Baraninsurance.com ارسال کنید تا با نام خودتان منتشر شود و تمام بیمه‌گذاران بیمه باران آن را مطالعه کنند.

 

*معرفی کتاب

کوری را با چشمان باز بخوانید

رمان کوری اثر ژوزه ساراماگو از جمله کتاب‌هایی است که پس از خواندن آخرین صفحه‌اش تا روزها و هفته‌ها در بهت فرو خواهید رفت. مبالغه‌ای در کار نیست. رمان کوری بازتاب زندگی تک‌تک ما انسان‌ها است و بازتاب اعمال و گفتارمان در شرایط سهل و دشوار روزگار. داستان و ماجرای این کتاب در همان صفحات اول بر خالف بسیاری از کتاب‌ها با یک شوک اساسی آغاز می‌شود. مردی که در حین رانندگی زمانی که منتظر سبزشدن چراغ راهنما است به طور ناگهانی نابینا می‌شود. کمی بعدتر پسر جوانی مرد راننده را تا خانه‌اش مشایعت می‌کند اما به دلیل کوربودن راننده، ماشین او را به سرقت می‌برد. اما پس از دقایقی خود پسر جوان نیز دچار کوری می‌شود. داستان تا به آنجا پیش می‌رود که همۀ اهالی شهر دچار کوری می‌شوند. رمان کوری به قلم ژوزه ساراماگو نویسندۀ پرتغالی‌تبار نوشته شده است. رمانی که درست دو سال پس از اولین انتشارش، در سال 1988 برای نویسنده‌ا‌‌ش جایزۀ ادبی نوبل را به همراه آورد. کوری به زبان‌های مختلف دنیا نیز ترجمه شده و یکی از مهم‌ترین آثار ادبی قرن حاضر است. این رمان از نثر بسیار روان و ساده‌ای برخوردار است. تصاویر و شخصیت‌پردازی‌های این کتاب به اندازه‌ای گیراست که خود را در دل داستان و در کنار شخصیت‌های اصلی شهر می‌یابید. نویسندۀ رمان کوری شناخت خوبی از انسان‌ها و برخورد آن‌ها در شرایط گوناگون به لحاظ روانشناسی داشته است. به طوری که با آشنا شدن تک‌تک شخصیت‌های داستان می‌توانید در اطراف‌تان آن شخص را بیابید یا چه بسا آن فرد را در خودتان پیدا کنید.

 

*معرفی سریال

دانتون ابی

راه یافتن به زندگی اشراف‌زاده‌هایی که زندگی‌شان غرق در تجملات و رسم و رسومات درباری است، بارها و بارها سوژه ساخت فیلم‌ها و سریال‌های مختلفی شده است. این بار اما دوربین در نقاط مختلفی کاشته شده تا زوایایی کمتر دیده شده از زندگی روزمره یک خانواده اشرافی به نمایش گذاشته شود.

دانتون ابی روایت‌گر داستان زندگی یک خانوادهٔ اشرافی به نام خاندان کرالی به‌همراه خدمتکاران‌شان، در دورانِ پس از سلطنت ادوارد هفتم و در خلال سلطنتِ جرج پنجم و پس از آن است.

در این سریال به وقایع تاریخی-اجتماعی مهم در جامعه انگلستان و جهان و تأثیر آن بر زندگی اشراف و مردم عادی اشاراتی وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از: غرق شدن تایتانیک و جنگ جهانی اول، همه‌گیری جهانی ۱۹۱۸ آنفلوآنزای اسپانیایی و... در فصل پایانی هم شاهد قدرت‌گرفتن طبقهٔ کارگر جامعه در دوران میان‌دوجنگ و نشانه‌هایی از افولِ اشراف بریتانیا هستیم.

تعاملات میان انسان‌ها از طبقات اجتماعی و اقتصادی مختلف، تقابل فرهنگ‌ها و عقاید، همدلی و اتحاد از جمله مهم‌ترین مفاهیمی است که در این سریال خوش‌ساخت به آن‌ها پرداخته شده است.

 

 

 

*چند دقیقه با باران

سوالاتی که قبل از خرید بیمه باید از خود بپرسیم

 قبل از اینکه برای خرید هر نوع بیمه‌نامه اقدامی کنیم، باید پاسخ چند تا سوال را داشته باشیم. پاسخ دادن به این سوالات کمک می‌کند تصمیم بهتری بگیریم و مطابق نیازهای خود بیمه‌ بهتری را خریداری کنیم. 

  • من خود را در برابر چه خطراتی بیمه می‌کنم؟
  • بدترین سناریویی که می‌تواند رخ دهند، چه چیزی است؟
  • احتمال وقوع چنین رویدادی چقدر است؟
  • از نظر مالی، من و خانواده‌ام می‌توانیم به راحتی از این بحران عبور کنیم؟

 

*توسعه فردی

انواع خودمراقبتی

در شماره قبلی مجله، با تعریف خود مراقبتی آشنا شدیم. این بار می‌خواهیم به سراغ انواع خودمراقبتی برویم تا ببینیم از چند بُعد باید از خودمان مراقبت کنیم:

  • خودمراقبتی جسمی

یکی از مهم‌ترین ابعاد زندگی ما، سلامت جسمی و فیزیکی است. اگرچه سلامتی یک مفهوم نسبی است اما یکی از مهم‌ترین اهداف ما در زندگی باید این باشد که تلاش کنیم از سلامتی خود مراقبت کنیم و در جهت ارتقای آن گام برداریم. همه ما می‌دانیم تغذیه درست و اصولی و منطبق بر نیازهای بدن‌مان و ورزش کردن مهم‌ترین فاکتورهای مراقب از جسممان هستند. اما نحوه نشستن، فعالیت‌های روزمره، کیفیت هوا، نوشیدن آب سالم و به اندازه و... هم نکات کوچکی هستند که در درازمدت تاثیرات پایدار و موثری در سلامت جسم‌مان دارند.

  • خودمراقبتی ذهنی و روانی

ذهن و روان انسان‌ها غیرقابل دیدن است اما نشانه‌هایی به وضوح می‌توانند وضعیت آن را نمایش دهند. مثلا اگر شخصی مضطرب باشد، از رفتارش می‌توان به آن پی برد. اگر شخصی افسرده است، معمولا نشانه‌هایی در رفتار و گفتارش دارد که می‌تواند بیانگر این احساسش باشد. البته برخی از دغدغه‌های ذهنی و پیچیدگی‌های روانی به سادگی قابل تشخیص نیستند. با این وجود ما وظیفه داریم از سلامت روان خود مطمئن شویم و پاسدار آن باشیم. برخی روش‌ها مانند مطالعه، ورزش، شکرگزاری، مدیتیشن، راز و نیاز و... می‌تواند باعث آرامش ذهن شود اما گاهی ما نیازمند کمک تخصصی‌تر هستیم تا با رفع پیچیدگی‌های روانی خود با رضایت و شادی بیشتری زندگی کنیم. در این مواقع کمک گرفتن از مشاور و روان‌شناس‌های حاذق فواید بی‌شماری دارد.

  • خودمراقبتی عاطفی و احساسی

بخش دیگری از ابعاد وجودی انسان، عواطف و احساسات است. اهمیت این بعد به اندازه‌ای است که می‌تواند در بسیاری از وجوهات زندگی ما به عنوان یکی از کلیدی‌ترین عوامل شناخته شود. مثلا اگر با احساس خشم و انزجار کاری را انجام دهید، نتیجه با زمانی که با احساس شادی و رضایت همان کار را انجام دهید بسیار متفاوت خواهد بود.

بنابراین همه ما باید تلاش کنیم احساسات و عواطف خود را به بالانس و تعادل برسانیم. یکی از راه‌ها برای رسیدن به این تعادل شناخت دقیق هر احساس و ریشه یا علل آن است. مثلا اگر بدانیم چرا خشمگین هستیم، بهتر می‌توانیم خشم‌مان را کنترل کنیم.

رسیدگی به خود کار ساده‌ای نیست اما بسیار ضروری است. برای خودمراقبتی ما نیازمند آموزش و کمک گرفتن از متخصصان هستیم. بنابراین بیایید به خودمان متعهد باشیم و دانش خود را برای بالا بردن مهارت خودمراقبتی افزایش دهیم.

 

کلیدواژه ها: