برگی از باران شماره (1)

بولتن برگی از باران

شماره 1

 

اگر نوجوانی در خانه دارید، خوب می‌­دانید گاهی چقدر کنار آمدن با روحیه خاص آن­‌ها چالش برانگیز می­‌شود. احتمالاً گاهی با خود فکر می‌کنید کودک شیرین و حرف‌­گوش‌کنتان چطور تبدیل به نوجوانی عصیانگر و ناآرام شده است. کار وقتی دشوارتر می‌شود که بخواهید به او چیزی را آموزش بدهید تا در آینده بتواند از منافع آن بهره مند شود.

آموزش آداب اجتماعی، تفکر سالم، اهمیت دادن به نظم و انضباط شخصی، درس خواندن و آموختن حرفه و مهارتی کاربردی، ورزش کردن و ... برای ورود به زندگی بزرگسالی ضروری است. اما شاید آنچه در این میان مغفول می‌­ماند یا راه مناسبی برای آموزش آن پیدا نمی­‌شود، آشنایی نوجوانان با سواد مالی و یادگیری مهارت­های آن است.

بسیاری از مصائب مالی بزرگسالی و میانسالی از عدم آموزش درست سواد مالی به کودکان و نوجوانان نشأت می­گیرد. اگر افراد در نخستین سال‌­های زندگی با سواد مالی و مفاهیم آن آشنا شوند و در سالهای بعد به مرور به آموخته­‌های خود اضافه کنند، آینده‌­ای روشن‌­تر از پیش برای خود خواهند ساخت. اما به راستی بهترین راه­‌های آموزش سواد مالی به نوجوانان چیست؟ چطور می­‌توان آنها را با مفاهیم مالی آشنا کرد و انتظار داشت راه رفتار کردن با پول و سرمایه را یاد بگیرند؟

1. با معلم فرزندتان صحبت کنید

برای شروع مسیر آموزش سواد مالی به فرزندتان، بهتر است ابتدا با معلم او صحبت کنید و او را از تصمیم خود آگاه کنید. شاید معلم فرزندتان با شناختی که از او پیدا کرده بتواند نکات و راه­‌های سودمندی را به شما گوشزد کند و تکمیل­‌کننده تلاش‌­های شما باشد.

 

.2 به او پول توجیبی بدهید

بسیاری از والدین به پرداخت پول توجیبی منظم و روتین اعتقاد ندارند و فرزندشان هر زمان که نیاز به پول داشت، از آنها درخواست پول می‌کند. اما این روش، منسوخ و ناکارآمد است و فرزند شما هرگز یاد نمی‌گیرد پول و سرمایه‌اش را مدیریت کند. برای شروع این کار الزام نیست مبلغ قابل توجهی را در نظر بگیرید. پول توجیبی باید به اندازه‌­ای باشد که نیازهای اولیه فرزندتان را رفع و رجوع کند.

 

.3 بودجه خرید ایجاد کنید

یکی از بهترین روش‌­ها برای آموزش سواد مالی به فرزندتان این است که به او یاد بدهید نیازهایش را اولویت­‌بندی کند و براساس بودجه‌­ای که در اختیار دارد، خریدهای ضروری و با اهمیتش را انجام بدهد. هرگز بودجه خرید تمام وسایل مورد نیازش را در اختیار او قرار ندهید؛ زیرا در این صورت به اهمیت اولویت‌­بندی پی نمی­‌برد. با او درباره میزان بودجه به توافق برسید و پس از اولویت‌­بندی درباره ارزش هر آیتم با او صحبت کنید و از او بپرسید چرا اهمیت مثال آیتم یک از آیتم سه بیشتر است.

.4 به او بابت انجام کارهای مختلف حقوق و پاداش بدهید

با پرداخت حقوق در ازای انجام کاری که در توان و ظرفیت فرزندتان باشد، به او می‌­آموزید کار کردن و داشتن درآمد یکی از ضروری‌ترین الزامات ورود به دنیای بزرگسالی است. او با این روش یاد می گیرد برای رسیدن به خواسته‌­های خود تلاش کند و طعم شیرین استقلال مالی را بچشد.

 

.5 با او درباره مشاغل و میزان حقوق و درآمدهای مختلف صحبت کنید

اگر فرزند نوجوانتان در آستانه تعین رشته تحصیلی یا آموختن مهارتی قرار دارد، با او درباره مشاغل مختلف، شرایط آن و میزان حقوق و درآمدش صحبت کنید. او در خلل این صحبت‌ها می‌­آموزد که یکی از ملاک­‌های انتخاب شغل، در کنار علاقه میزان درآمد آن است. ضمن این­که بیش از پیش با اهمیت درآمد و میزان آن آشنا می‌شود.

 

.6 اهمیت پس‌­انداز کردن را به او بیاموزید

یکی از بزرگترین مفاهیم سواد مالی، پس‌­انداز کردن و داشتن اندوخته مالی است. بنابراین در نخستین مراحل آموزش سواد مالی به فرزندتان باید او را با اهمیت پس‌­انداز کردن آشنا کنید. در ابتدای راه می‌­توانید با استفاده از راه‌­کارهای تشویقی و انگیزه­‌بخش او را یاری دهید. مثال به او بگویید اگر 20 درصد از پول توجیبی ماهانه یا هفتگی‌­اش را پس‌­انداز کند، شما هم به او وامی می‌دهید که بتواند کالای مورد علاقه‌­اش را بخرد.

 

.7 او را با مفاهیم بیمه‌­های عمر و زندگی آشنا کنید

یکی از بهترین و امن­‌ترین روش‌های سرمایه­‌گذاری، خرید بیمه زندگی است. در این روشِ سرمایه‌­گذاری، امنیت و دور نگه‌­داشتن سرمایه مهم‌ترین رکن است که می‌­تواند برای نوجوانان آموزنده باشد و رفتارها و احساسات هیجانی و دراماتیک آن‌ها را تعدیل کند. با فرزندتان درباره انواع بیمه‌­های زندگی صحبت کنید و به او گوشزد کنید داشتن حداقل یک بیمه‌­نامه زندگی در طول عمر تا چه اندازه می­‌تواند سپر دفاعی‌شان در برابر انواع تهدیدها و خطرات باشد.

کلیدواژه ها: